W jaki sposób przygotować glebę na sezon letni?

Warto wspomnieć, że wiosną jest najlepszy czas na spulchnienie oraz napowietrzenie gleby. Do tego celu najsposobniejszym urządzeniem będzie aerator, dzięki któremu naszą pracę wykonamy w kilkanaście minut. Jednak jeśli nie jesteśmy posiadaczami takiego urządzenia z powodzeniem możemy nakłuwać glebę widłami bądź spulchnić ją przy pomocy łopaty, jednak zajmie nam to wiele godzin.

Dlaczego napowietrzanie gleby jest tak ważnym etapem? Dzięki takiemu zabiegowi ziemia lepiej chłonie wodę, a dodatkowo ułatwia się oddychanie korzeniom.

Oczywiście podstawą prac wiosennych w ogrodzie jest zadbanie o odpowiednie pH ziemi, dlatego warto oddać próbkę do specjalistycznego badania gleby, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić jej odpowiedni nawóz, ze specjalnie dobranymi składnikami mineralnymi.

Oczywiście, kiedy słyszymy słowo ogród to większości z nas kojarzy się to z wodą, gdyż bez niej nie bylibyśmy w stanie utrzymać pięknego, zielonego oraz obfitego w roślinność terenu. Dlatego warto zastanowić się nad zamontowaniem instalacji wodnej, która rozprowadzana jest pod ziemią po całym ogrodzie, a osadzone w powierzchni zraszacze rozprowadzą wodę po całym ogrodzie

Jeżeli nie posiadamy instalacji wodnej i nie chcemy niszczyć już istniejącej powierzchni ogrodu na zainstalowanie nawodnienia, nie pozostaje nam nic innego jak ręczne podlewanie —niezbędnym narzędziem do wykonania takiej czynności będzie zapewne wąż ogrodowy oraz zwykła konewka.

Co sprawdzić w dalszym etapie

Gdy wykonaliśmy już wszelkie prace związane z porządkowaniem powierzchni działki, możemy przejść do sprawdzenia architektury po zimie — wiadomo, że elementy drewniane altanki mogą posiadać po okresie zimowym znaczne ubytki, dlatego należy zająć się ich konserwacją oraz impregnacją.

Podczas prac porządkowych w naszym ogródku przydomowym nie zapomnijmy o oczyszczeniu elewacji architektury oraz powierzchni tarasu czy ścieżek z zielonego po zimie osadu — osad na elewacji altany nie wyglądał by estetycznie podczas wiosennych spotkań z przyjaciółmi w ogrodzie.

Zatem jak pozbyć się niechcianego osadu? Niezbędne do tego zabiegu będzie posiadanie myjki ciśnieniowej, dzięki której nawet największe zabrudzenia zejdą pod wpływem zwykłej wody pod wytworzonym z urządzenia ciśnieniem.