skrzynie w ogrodzie pomagają zapanować nad porządkiem

Skończyłeś już budowę domu i teraz marzysz o pięknym ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się jak wykonać wszystkie pracę na działce, krok po kroku!

Zakładanie ogrodu to kolejny element, jaki wykonujemy po budowie domu. Jednak poprawne zabudowanie działki to wcale nie taka prosta sprawa. Musimy mieć choć trochę wiedzy o ziemi, roślinach, nawozach czy architekturze, aby ogród był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny.

Gdy jesteśmy już na etapie zakładania ogrodu, pierwsze co musimy zrobić to oczyszczenie terenu. Po budowie domu zawsze zostaje wiele zanieczyszczeń takich jak gruz, szkło czy folia. Oczywiście niektóre z resztek budowlanych możemy spokojnie wykorzystać podczas formowania wzniesień czy do zasypywania wykopów — na takim terenie koniecznie należy sadzić rośliny, które respektują przepuszczalne podłoże.

Zanim przystąpimy do wszelkich prac na działce musimy posiadać jakieś wyobrażenie, jak ma wyglądać nasz ogród, dlatego warto przygotować projekt — jeżeli nie jesteś pewny co do zagospodarowania powierzchni działki, zawsze możesz skorzystać z pomocy projektanta ogrodów.

Projekt ogrodu wykonany nawet odręcznie na zwykłej kartce papieru jest bardzo ważny, a jednak tak często pomijany. Musimy zaplanować gdzie będą posadzone określone rośliny, gdzie powstanie altana, ścieżka czy oczko wodne, a co najważniejsze, musimy rozrysować instalacje elektryczną oraz wodną.

Kiedy przygotowaliśmy już projekt ogrodu i jesteśmy pewni zagospodarowania terenu, możemy przejść do pracy. Na samym początku warto odrobinę spulchnić ziemię, która na pewno od bardzo dawna nie była uprawiana — wystarczy przekopać glebę szpadlem, aby nie była zbytnio zbita. Zobacz ofertę w sklepi www.laspalmaspl.com

Podczas przekopywania ziemi należy pozbyć się wszelkich korzeni czy chwastów, które mogły by utrudnić porost trawnika czy innych roślin. Jeżeli na naszym terenie mamy do czynienia z glebą gliniastą trzeba dodać piasku gruboziarnistego, natomiast jeżeli na ogrodzie jest większość ziemi piaszczystej to możemy dodać odrobinę gliny — dla lepszego porostu roślin możemy zakupić trochę żyznej ziemi i rozłożyć ją w formie kilkucentymetrowej warstwy na obecnej glebie.