warzywniaki z drewna

Donice drewniane

Donice ogrodowe oraz skrzynie mają ograniczony magazyn potrzebnej roślinom wody czy substancji odżywczych. Z niewielkich doniczek woda może szybko odparować, natomiast korzenie nie maja możliwości poszukać jej w warstwach gleby, dlatego przestrzeń życiowa takich roślin jest znacznie ograniczona, a dokładnie do rozmiarów donicy w jakiej się znajduje.

Jak dbać o rośliny uprawiane w donicach ogrodowych?

Co zrobić, żeby umożliwić roślinom lepsze warunki w donicach ogrodowych? Jest na to kilka sposobów, a jednym z nich jest wymieszanie gleby z hydrożelem, który umożliwia magazynowanie wody w ziemi. — Hydrożel, który jest dodany do doniczki z ziemią, może nawet kilkukrotnie obniżyć częstotliwość podlewania roślin, a co za tym idzie, można zaoszczędzić ponad 60% wody.

Dzięki wykorzystaniu w donicach drewnianych zalet hydrożelu, rośliny mają miarowy dostęp do wody, co wpływa na ich wzrost oraz uprawę. Kolejnym sposobem na poprawę warunków roślin uprawianych w donicach, jest dosypanie do ziemi odrobinę produktu zwanego TerraCottem. Jest to uniwersalna mieszanka nawozu z hydrożelem, wzbogacona o fragmenty wulkanicznej skały, która wpływa na rozluźnienie gleby oraz przed nadmiernym zbrylaniem. — Wykorzystanie TerraCottem w donicach ogrodowych, pomaga zapewnić roślinom podłoże o najlepszej jakości.

Sadząc rośliny w donicach czy warzywniakach drewnianych, czy to na balkonie czy tez na tarasie musimy dobrać odpowiednie sadzonki do warunków panujących na danej przestrzeni. Rośliny powinny być tez odpowiednio umieszczone w skrzyni, zbyt gęsto posadzone mogą zwiędnąć — pamiętajmy, że podczas sadzenia roślin w donicach musimy wziąć pod uwagę ich docelowy wzrost. Oferowane w sklepie internetowym warzywniaki drewniane to prawdziwa okazja aby w dużej przecenie kupić produkt impregnowany z dostawą do domu.

Warzywniki ogrodowe

Po wybraniu roślin i przygotowaniu ziemi możemy rozpocząć sadzenie. W donicach drewnianych należy odsypać troszkę gleby i umieścić w niej wybrany kwiat, szyjka rośliny powinna być tak umiejscowiona, aby pozostawała poniżej krawędzi pojemnika, na około 1 centymetr. Następnie zasypujemy roślinę ziemią i podlewamy ją obficie wodą.

Co dalej?

Tak przygotowana donica, może z powodzeniem zdobić nasz ogród, taras, wejście do domu czy balkon. Jedyne zadanie jakie musimy wykonywać, to dbać i pielęgnować posadzone wcześniej rośliny.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami roślin wielorocznych, to musimy zadbać o ich warunki szczególnie w okresie zimowym. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu bogatego w silne wiatry, śnieg i przymrozki, musimy przygotować odpowiednio rośliny.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ocieplanych donic bądź wykonanie podobnych we własnym zakresie, w domu. Wystarczy zakupić kilka płyt styropianu i wyłożyć nimi donice ogrodową od środka. Następnie obklejamy wszystko folią ochronną i wywiercamy otwory, które odprowadzą nadmiar wody. I w ten sposób mamy własnoręcznie wykonaną donicę drewnianą ocieplaną.

Rośliny, które maj zapewnione odpowiednie warunki mogą przetrwać w donicach ogrodowych nawet kilka lat, pod warunkiem, że będą nawożone, podlewane czy przycinane.